Světlo pro Světlušku

18. srpna 2010 v 18:50 | Terez © 2010 |  Hudba
Ve středu 25.11.2009 se v kostele sv. Anny na Pražské křižovatce konal již 5. charitativní koncert pro nadaci Světluška, která se věnuje zrakově postiženým a nevidomým lidem.
   Patronkou této nadace je Aneta Langerová, koncerty v minulých letech se proto jmenovaly Aneta pro Světlušku, ale letos bylo přítomno mnoho zajímavých hostů, a tak se organizátoři rozhodli nazvat to poněkud obecněji. I přesto většinu diváků tvořili Anetini fanoušci.Do kostela se podle informací začínalo pouštět od 19:45, a tak jsme se s pár přáteli rozhodli být tam co nejdříve a obsadit "první lajnu" :). Ale to trochu předbíhám... Poprvé (a doufám, že naposled) jsem totiž vzala s sebou na koncert rodinu. Takže jsme asi tak od 17:00 trávili čas pochodováním za babiččiným: "Vím, kam jdeme."..."Asi vím, kam jdeme" ... "Tady někdy by to mělo být"...Nakonec jsme asi po hodině potkali jednu kamarádku, která tam taky měla namířeno, a ta nás nasměrovala :). Rodiče s babičkou šli trávit čas kamsi na Karlův most a my už s menším hloučkem nadšenců stáli před kostelem a pozorovali pokuřujícího Tomáše Kluse, Jana Budaře a další hosty.


Tom
Celkem agresivní a nepříjemní pánové od Security nás začali pouštět dovnitř kolem osmé večerní. Mně, sestře a kamarádce se podařilo obsadit místa v první řadě uprostřed, což jsem si pochvalovaly jen do chvíle, kdy asi tak v 15 centimetrové vzdálenosti před námi poprvé přejela kamera :), koncert byl totiž živě přenášen Českou Televizí a Radiožurnálem.
Koncert měl začít ve 21:00. Když už byl sál slušně zaplněn, kolem třičtvrtě na devět, začali do sálu najíždět vozíčkáři a, s prominutím, "cpát se" do prvních řad. Já chápu, že jsou to vozíčkáři, že by vzadu nic neviděli... Pokud tedy přehlídnu jejich nevhodné, hrubé chování, to, že přijeli pozdě a chtěli vyhazovat nás, kteří tam čekáme už pár hodin, nezbývá mi než obvinit z této situace organizátory. Koncert neprobíhal poprvé a vozíčkáři tam také nebyli žádným překvapením, tak se s tím mohlo počítat a kupříkladu pro ně vyhradit speciální prostor...

   Ale teď k samotnému koncertu. Nejdříve nás před zahájením vysílání přišla "rozehřát" Aneta s kapelou a se svým posledním singlem V Bezvětří. Pak už začal hlas z reproduktoru odpočítávat... minuta do vysílání... Na podiu zůstala jen samotná Aneta s kytarou... poslední půl minuty... "Bojíte se?" zeptala se nás s úsměvem, na který bylo potřeba hereckého výkonu, protože sama měla jistě trému. Celý večer totiž spolu-moderovala a netají se tím, že prý "neumí mluvit". Posledních deset vteřin už odpočítával sborově celý sál... tři, dva, jedna.. a Aneta spustila první tóny. Obecenstvem se ozvalo slabé zasténání, jelikož jsme v těchto tónech poznali píseň Vzpomínka, kterou Aneta na poslední desce věnovala své zesnulé mamince. Všichni jsme dopředu věděli, že
Horacek
naživo bude ještě silnější. Anetina kytara, tma, její hlas, ticho a atmosféra kostela udělala své... Jediné štěstí, že odzpívána byla pouze první sloka, a tak nezazněla slova jako: spatřit oči máminy, tma bolavá a podobně.


   Po první písni a potlesku se k Anetě na podium připojil Michal Horáček, který večerem provázel. Osobně ho moc ráda nemám, konkrétně toho dne mi přišlo, že občas mluvil "z cesty", například několikaminutovým monologem na téma SVĚT a SVĚTLO.   Po krátkém uvítání byli představeni hosté. V call centru, kam lidé mohli hlásit své dary seděli: Jan Budař, Eva Holubová a Viktor Preiss. Dále jsme během večera na obrazovkách mohli sledovat videa, která natočili Michal Horáček, Saša Rašilov, Vanda Hybnerová, Ivan Trojan a Taťána Vilhemová když si zkoušeli, jaké je to žít po tmě.
V přímém přenosu zazněla píseň V Bezvětří znovu, tentokrát však v sestavě Aneta, kapela a nevidomé děti ze slovenského sboru Duha. Jak už jsem řekla, mezi hosty byl i Tomáš Klus, který zazpíval píseň Navěky společně s nevidomou dívkou Ráchel Skleničkovou, kterou všichni "věrní" znají například z akce Kavárna Potmě, kde se také představila. Mladá, talentovaná dívka s nádherným hlasem, která se učí finsky a umí hrát skvěle na klavír. Kromě toho sklízí nejen můj obdiv tím, jak umí mluvit, reagovat na otázky. Spousta "zdravých" umělců jí má co závidět. Dalším hostem byl Jiří Macháček se svou kapelou MIG 21, za pomoci Mária Biháriho, nevidomého hráče na akordeon. Sem tam nějaké ty veřejné dary, občasné propočítání stavu peněz. A k tomu Miro Žbirka s dětmi z Duhy a jeho písnička z nového alba.
Přímý přenos se pomalu blížil ke svému konci, zazněla ještě společná píseň Instant Karma Tomáš Kluse, Miry Žbirky, Anety Langerové a Jiřího Macháčka. Celkem se vybralo přes 12 milionů, čímž se překonal loňský rekord :) Přímý přenos tedy skončil, ovšem program v kostele sv. Anny ještě pokračoval. Nějaké své písničky předvedli postupně Jan Budař, Mário Bihári, Ráchel Skleničková i Tomáš Klus.
Právě Tomáš měl menší problémy s technikou při své poslední písni Malčik, kdy mu vypadly reproduktory. Ovšem on nás nezklamal, dostál své pověsti skvělého improvizátora a společně se svým kytaristou Jirkou řvali z plných plic, řezali do kytar a za pomoci publika, které text ve většině znalo, píseň dokončil se ctí :). Pak už za největšího potlesku Anet předvedla 3 písně, všechny z nového alba, čímž nás všechny navnadila na křest desky 4. listopadu. Byly to písně Stačilo říct, Den a Pokušení. Čas se neúprosně naplnil a byl čas se odebrat k domovům :) tak zas někdy příště ;)...
svetluska
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama