Perpetuum mobile

13. dubna 2011 v 20:00 | Terez © 2011 |  Private (show)
Jedna kamarádka, velká milovnice citátů Henryho Forda, nedávno prohlásila: "Nikdy nebude vynalezen systém, který by zcela odstranil nutnost pracovat" a já si okamžitě vzpomněla na dobu, kdy jsem chodila asi tak do sedmé třídy. Společně s jednou mojí spolužačkou, která v té době snila o tom, že bude ředitelkou Temelína, ačkoliv pro takto vytyčený cíl sama neměla rozumné vysvětlení, jsmě byly pevně přesvědčeny, že něčeho takového, co bude pracovat za nás, docílíme.

Tehdy jsme v hodinách fyziky probírali takzvané perpetuum mobile, neboli stroj, který by pracoval nepřetržitě bez dodávání jiné energie, než jakou si sám vyrobí.
Co na tom, že se o to pokoušeli stovky let před námi největší světové kapacity, mozky jako třeba Leonardo da Vinci? S tou chabou snůškou vědomostí, které jsme k danému tématu měly, jsme se pustily do bádání. Produktivitou asi dva nápady za pět minut jsme zasypávaly naší paní profesorku, která nám trpělivě vysvětlovala, proč zrovna ten daný plán nevyjde. Trvalo asi dva týdny, po které jsme musely snášet výsměchy ostatních, než učitelce trpělivost došla a my se začaly obávat o svá autorská práva. Komu věřit a předložit náš další návrh ke schválení, aby nám nesebral nápad a nesklidil všechno ovoce? No radši než aby z naší tvrdé práce těžil někdo jiný, to jsme to raději vzdaly s tím, že se k tom později vrátíme.
Za pár dní a několik hodin k tomu mi bude 18 a od té doby se leccos změnilo. Pořád ve skrytu dušu tajně doufám, že perpetuum mobile existovat bude, ale už tak nelpím na tom, aby neslo moje jméno. Touha po všeobecném veřejném uznání mi zůstala, nicméně nehodlám strávit celý život tím, že budu tvrdě pracovat na tom, aby si všechny následující generace mohly rýpnout: "Ten Ford, to byl ale naivka!"


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monika Monika | 20. července 2011 v 2:02 | Reagovat

:D Když sem chodila na první stupeň, tak sme s kamarádem taky vymýšleli perpetum mobile. Byl děsně chytrej, měl skvělej plán, kterej musel zaručeně fungovat :D Už sme se viděli jako slavný vynálezci, který vynalezli něco, co změní svět. Mělo nám to vydělat miliony, aby sme měli pohádkovej život...bohužel se nám nepodařil sehnat základní kapitál, takže sme neměli ani na materiál :( Ale sem strašně ráda, že sem nebyla blázen sama :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama