Volit či nevolit?

11. května 2011 v 20:23 | Terez © 2011 |  Private (show)
... a tak se stalo, že jsme psali školní slohovu práci. Nařízeným útvarem úvaha, téma ny výběr z deseti, přičemž klasicky jedno lepší než druhý =D. Očekávám, že postupem času se alespoň k některým z nich vyjádřím, ale pro dnešek tedy to, na které nakonec padla volba. A to tak, že stylově, doslova :)


Volit či nevolit?
Účast na posledních volbách potvrdila to, co si každý myslel už před nimi. Mladí lidé se o budoucnost státu starají čím dál méně a nikdo se tomu víceméně nediví. Současná politická reprezentace, nevalně známá převážně jen výší svého platu, znechucuje mnoho lidí, kteří tak ztrácí chuť cokoliv měnit. Jsou to jen stereotypy, předsudky? A nebo krutá realita státu, ve kterém si každý hledí svého a chce si jen "nahrabat"?
Pokud by nějaký moderní malíř měl znázornit volby ve vztahu k veřejnému mínění, předpokládám, že jeho obraz by měl velice blízko k interpretaci jakéhosi začarovaného kruhu.
V předvolebním období nám strany naslibují modré z nebe, po volbách se nějakou dobu dohadují se svými soky, veřejnost střízliví a dospívá k názoru, že této situaci není možno pomoci.
Volit či nevolit? Touto otázkou se před posledními volbami zabývala většina mých vrstevníků. "Volit!" jednoznačně tvrdím já. Osobně jsem velmi alergická na to, když si někdo stěžuje na něco, co ale sám neodhodlá měnit. Nicméně, pokusy o změnu a mobilizace mladých, to už tady probíhalo, před posledními volbami například s organizací Vyměňte politiky! Jenže strany, které byly právě tímto projektem podporovány a blahořečeny, se postupem času ukázaly jako ty nejvíce zkažené a zradou prorostlé. Jak tedy znovu přesvědčovat lidi, že tentokrát už volí správně?
Máme teď velmi krátce po fenoménu "Královské svatby", který zahýbal nejen celou Británií, ale celým světem, a já se ptám sama sebe, proč náš stát nereprezentuje také někdo, koho bychom milovali? Jsou Češi opravdu tak zkažení, že jejich náprava se opakovaně nedaří, anebo podobné úplatkářské kauzy řeší všechny státy světa a my o nich jen nevíme? Chtěla bych se to dozvědět...
Co mi nejde do hlavy, je to, že volební neúčast mladých nikdo neřeší. Generace současných studentů nejspíš počítá s tím, že se po škole odstěhuje do zahraničí, tak proč taky řešit budoucnost republiky? Náš stát je veden těmi, jimž současný stav vyhovuje, a náš národ je asi příliš pohodlný na to, aby proti tomu bojoval.
Nedivím se sice nikomu, kdo mi řekne "Nevolím, protože to nemá cenu" ale souhlasit nemohu.
Vyčistit naší politiku od věcí, které do ní nepatří, a dosadit do ní lidi, kterým půjde o blaho obyvatel, to bude hodně těžký úkol. Jsem přesvědčena, že nejprve je potřeba začlenit do politiky zcela nové subjekty, strany a to v masivním množství. Momentálně není z čeho vybírat a VOLIT zkrátka nestačí.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama